Jakiś czas temu zostałem poproszony o przetestowanie zestawu kontrolek dostarczanych przez Bee Mobile i dedykowanych dla Windows Phone. Zestaw ten nazywa się Metropolis. Po pewnym okresie testów postanowiłem podzielić się moimi spotrzeżeniami dotyczącymi tego produktu, tak aby było wam łatwiej zdecydować, czy chcecie z niego skorzystać w swoich aplikacjach czy też nie.

Pierwsze co rzuca się w oczy to bardzo dobrze przygotowane dema oraz dokumentacja opisująca krok po kroku w jaki sposób można skorzystać z kontrolek.

Oto przykłady najciekawszych moim zdaniem kontrolek, które można znaleźć w pakiecie.

BookControl

Znana z wielu różnych implementacji “książka” charakteryzuje się w tym przypadku płynnym działaniem oraz elastycznością. Dzięki dobrej implementacji w łatwy sposób można osadzić w niej dowolną zawartość, a przewracane strony zachowują się bardzo naturalnie. Nie trudno również znaleźć dla niej zastosowanie na przykład jako oryginalnej wersji pomocy dla aplikacji, przeglądarki dla RSS lub jakichkolwiek innych danych w przyjazny i intuicyjny dla użytkownika sposób.

DatePicker, TimePicker oraz iWheel

Te trzy kontrolki oparte są o ten sam mechanizm. Są one zapewne znane wszystkim fanom Objective-C i platform “i” pochodnym :) Stanowią one ciekawą alternatywę dla *pickerów znanych z Silverlight Toolkit.

  

Warto pamiętać, że kontrolki te powinny być używane z rozsądkiem z racji na ich oderwanie od zasad Metro UI. Oczywiście można je ostylować samemu, ale na szczęście po zasugerowaniu tego dostałem informację, że Bee Mobile przymierza się do przygotowania odpowiednich predefiniowanych zestawów do całego pakietu podobnie jak ma to miejsce w przypadku następnej z kontrolek jaką jest SegmentedControl.

SegmentedControl

To kontrolka, która poniekąd przypomina radio button / check box list, jednakże jest wygodniejsza w użyciu jeżeli planujemy zdecydowanie przerobić jej styl. Jest to świetna alternatywa dla toggle switch i pozwala zmienić podejście do wyświetlania tych danych – aktualnie sam przymierzam się do wykorzystania tej kontrolki do wygodnej edycji danych modyfikowanych przed zapisem przez użytkownika – oszczędzi mi ona dużo czasu :)

Jak wspomniałem kontrolka ta posiada predefiniowane style, które pozwalają jednym kliknięciem zmienić jej wygląd na styl różnych platform…

Pozostałe

Do dyspozycji mamy również VistaButton, Waiting Bar oraz RegionControl. Waiting Bar bardzo przypomina znany z aplikacji webowych loader, dzięki czemu użytkownikowi poniekąd łatwiej będzie zrozumieć, że coś się dzieje w aplikacji (czasem proggress nie jest intuicyjną wizualizacją :( ).

Region Control pozwala na ciekawszy sposób przedstawienia danych – samo demo sugeruje zastosowanie w aplikacjach medycznych (lub np ubezpieczeniowych, car rental itp). Mi do głowy przyszła też mapa podbijanego świata w różnego rodzaju grach strategicznych (lub pseudo strategicznych) :)

Cena

Licencja dla pojedynczego dewelopera kosztuje niecałe 200$ – kwota ta wydaje się stosunkowo niewielka w porównaniu z przychodami jakie może wygenerować aplikacja wyposarzona w te kontrolki. Nie wszystkie aplikacje muszą być tylko Metro – mogą być aż Metro dzięki zastosowaniu innych kontrolek, do których z pewnością należy Metropolis.

Podsumowanie

Pakiet Metropolis jest bardzo ciekawy – przychodzi z interesującym podejściem do prezentacji i wprowadzania danych. Dzięki dynamicznej rozbudowie możemy zapewne liczyć na częste uaktualnienia i rozszerzanie nie tylko o nowe kontrolki, lecz również o nowe ich możliwości :)