Archive for October, 2011

Kurs WP7 – reaktywacja!



Jakiś czas temu zaczęliśmy pracę nad reaktywacją serii webcastów na Channel9 dotyczącej Windows Phone, o której pisałem wielokrotnie na tym blogu. Dla przypomnienia można ją znaleźć tu:

W związku z opublikowaniem nowej wersji systemu Windows Phone 7.1 Mango, która niesie ze sobą wiele zmian w API, postanowiliśmy przygotować
nową, odświeżoną wersję serii
, która uzupełnia i uaktualnia informacje z pierwszej edycji.



Odcinek 1, który jest mojego autorstwa, dotyczy cyklu życia aplikacji, który uległ pewnym zmianom, a zmiany te są zdecydowanie na + :)

Gorąco zachęcam do oglądania i komentowania :)

Pliki źródłowe

[download id=”4″]

 


MTS 2011 – Materiały

Oto obiecana przeze mnie podczas prezentacji paczka, która zawiera wszystkie dema :)

[download id=”1″]

 

Dla przypomnienia (chociaż raczej nie jest to potrzebne biorąc pod uwagę, że moja sesja była skierowana do osób znających już technologię), żeby skorzystać z zawartych w solucji projektów należy pobrać darmowe narzędzia deweloperskie z tej strony, lub udać się na stronę create.msdn.com i samodzielnie “doklikać się” do wskazanej przeze mnie paczki.


Windows Phone na MTS

Wszystkich zainteresowanych programowaniem na platformę Windows Phone zapraszam na 3 główne sesje poświęcone tej technologii. Wszystkie odbędą się w środę w sali C:

Tomasz Wiśniewski: Programowanie Windows Phone „Mango” – cz. 1 9:00

Bartosz Zass: Programowanie Windows Phone „Mango” – cz. 2 10:30

Moja sesja: Tips & tricks dla programistów Windows Phone 12:00.

Podczas mojej sesji zaprezentuję zagadnienia związane z analizą wydajności aplikacji, połączeniem Silverlight i XNA, gestami, back stack i kilkoma innymi tematami, na które warto zwrócić uwagę podczas tworzenia aplikacji na platformę Windows Phone. Nie spodziewajcie się wielu slajdów… Przygotowałem tylko niezbędne/wymagane minimum. Cała reszta opiera się o (moim zdaniem) najlepszą platformę do prezentowania technologii, czyli Visual Studio :)

Kod źródłowy dem prezentowanych podczas sesji będzie dostępny na moim blogu w jednym z kolejnych postów.

Strefa ATE

Pierwszego dnia konferencji będzie dostępna również strefa ATE, w której będzie można spotkać również mnie. Jeżeli macie pytania dotyczące Windows Phone (ale i nie tylko) to zapraszam do strefy ATE od godziny 18.00 :)


The saved-state file is corrupt

Czasem emulator Windows Phone podczas uruchomienia potrafi wygenerować błąd o treści The saved-state file (tu ścieżka do pliku) is corrupt. Plese delete the corupted saved state file and then retry.

Błąd ten jest spowodowany jak sama jego treść mówi tym, że plik stanu emulatora został uszkodzony. Uszkodzenie to wynika z faktu błędnego zamknięcia emulatora, lub błędów komunikacji Visual Studio z emulatorem. Rozwiązanie problemu jest również podane w treści komunikatu – należy usunąć plik (a najlepiej wszystkie pliki), które znajdują się w katalogu podanym w nawiasie (czyli C:\ProgramData\Microsoft\XDE\) – trzeba również pamiętać, że domyślnie katalog ProgramData jest ukryty…

Oprócz tego, dość oczywistego, rozwiązania warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy, a właściwie ją wyjaśnić. Komunikat mówi o zapisanym pliku stanu emulatora… Tu zapala się lampka – super! emulator WP7 tak jak i Windows Mobile ma zapis stanu… NIE. Stan o którym mowa w komunikacie jest to zapis chwili, w której system jest częściowo załadowany do emulatora, co pozwala na szybsze jego wczytanie do pamięci. Mechanizm ten można porównać do zahibernowania świeżo zainstalowanego i uruchomionego systemu na komputerze. Po usunięciu plików stanu widać to wyraźnie w komunikacie o pełnym uruchomieniu systemu.

 

Dla sprostowania dodam jeszcze, że komunikat ten pojawia się pomimo istnienia pliku ze stanem emulatora. Nie mniej jednak proces uruchamiania jest szybszy niż bez niego :)


Mango oficjalnie wystartowało [2]

W trakcie przygotowań do MTS znalazłem chwilę czasu, żeby pójść za radą batmana, który uzupełnił mój poprzedni post na temat Mango postanowiłem sprawdzić dostępność Mango na moim telefonie. Po zainstalowaniu Zune i skonfigurowaniu połączenia okazało się, że czeka na mnie aktualizacja, a właściwie kilka aktualizacji.

W przeciwieństwie do tego co było zapowiadane w ramach programu beta testów, nie było konieczności korzystania z backupu, który był tworzony przy instalacji. To bardzo dobrze, gdyż na początku zastanawiałem się, czemu tak właśnie to nie wygląda. Na szczęście zespół Windows Phone poszedł w dobrą stronę i zapewnił wygodny update.

To nie wszystko… Tuż po zainstalowaniu aktualizacji okazało się, że w kolejce jest kolejna – tym razem jej zadaniem jest “posprzątanie” po becie tak, by telefon znowu działał w standardowym trybie i reagował na ogólno dostępne poprawki.

Czy to koniec? Nie… Z racji na wsparcie dla nowych sensorów, również i producenci musieli wypuścić swoją aktualizację tak by udostępnić odpowiednie sterowniki (na przykład do kompasu itp). Podobnie było i w moim przypadku – HTC przygotował dodatkową aktualizację sterowników. Czy ten element działa przekonam się przy najbliższej okazji :)

Poprawka – HTC przygotował 2 aktualizacje a nie jedną :)


  • O mnie

    Maciej Grabek

    Moje profile na:

    MVP

    Codeguru.pl GoldenLine
    Twitter CodeProject

  • english version
  • Polecam

  • Copyright © Maciej Grabek. All rights reserved.
    Powered by WordPress
    %d bloggers like this: