Jak zapewne wiecie wczoraj miała miejsce Toruńska edycja Visual Studio 2010 Community Launch. Niedługo pojawią się zdjęcia z konferencji, a nieco później nagrania poszczególnych sesji przygotowane przez UMK TV. Na wstępie wielkie podziękowania dla:

  • Justyny Lewandowskiej
  • Dominiki Grabek
  • Arka Padlińskiego
  • Jerzego Białkowskiego
  • Piotrka Benetkiewicza

Dzięki wam ta konferencja mogła się odbyć, bo z Marcinem Daczkowskim po prostu nie dalibyśmy rady! Mam nadzieję, że w przyszłości wspólnie zorganizujemy jeszcze wiele podobnych wydarzeń.

A oto krótka relacja z wczorajszej konferencji.

Rozpoczęliśmy sesją poprowadzoną przez Jarka Staniszewskiego Visual Studio 2010 nie tylko dla programisty – Design and Architecture Support. W przejrzysty sposób mogliśmy zapoznać się z nowymi możliwościami Visual Studio w zakresie projektowania i wsparcia dla UML. Do rąk dostajemy narzędzie, które pozwala nie tylko wymodelować architekturę i budowę projektu, ale również wymusić przestrzeganie tego modelu poprzez dołączenie warunku do procesu biuldowania projektu…

Na kolejnej sesji Daniel Biesiada opowiedział o kolejnych cechach Visual Studio 2010 Ultimate Edition. Dowiedzieliśmy się o zmianach w wersjonowaniu IDE, zawartości poszczególnych edycji. Po krótkiej (z racji na poprzednią sesję) wzmiance na temat architektury i modelowania przyszła kolej na IntelliTrace oraz szeroki zakres scenariuszy testów automatycznych, nagrywania i odtwarzania nagranych ścieżek testów użytkownika / testera na maszynie developera (lub innej :) ) Temat był na tyle obszerny i interesujący, że nikt (oprócz organizatorów…) nie zauważył, że sesja się przeciągnęła.

Kolejna sesja przeprowadzona przez trenera Altkomu przyniosła niespodziankę w postaci czasu trwania. Z planowanych godziny piętnaście koniec nastąpił po niecałych 45 minutach. Na szczęście udało nam się przesunąć kolejną sesję i dodatkowo wypełnić część czasu losowaniem nagród przywiezionych przez prelegenta. Ale jest też druga strona medalu – zapoznaliśmy się z informacjami o nowech ścieżkach certyfikacji dostępnych już w lipcu. Jest z czym się zapoznać :)

Na ostatniej sesji Bartek Kierun podjął temat ASP.NET 4.0 – Rewolucja, czy ewolucja? Jak sam stwierdził nie było mega efektownych kontrolek, przeciągania z toolboxa, automagicznego kodu. Natomiast z mojego punktu widzenia to co przedstawił, czyli pełna kontrola nad ViewState, sposobem tworzenia id poszczególnych kontrolek, zestawem komponentów JavaScript i jQuery pozwala nam wygodniej tworzyć aplikacje webowe i ominąć wiele z dotychczasowych bolączek, które dokuczały nam przy próbach połączenia światów server i client side…

Po konferencji w bardziej kameralnym gronie przenieśliśmy dyskusje na ww tematy i nie tylko do pubu, gdzie mogliśmy coś zjeść, wypić i porozmawiać…

Dziękuję wszystkim prelegentom za poświęcenie swojego czasu, jeszcze raz podziękowania dla osób zaangażowanych w organizację launchu. Nie mogę doczekać się kolejnego tego typu wydarzenia w Toruniu :) Tym czasem po ciuchu zapraszam na drugie urodziny TGD.NET, które uczcimy podczas czerwcowego spotkania.