Popularność portali społecznościwych zapewne przerosła najśmielsze oczekiwania ich tworców. Od jakiegoś czasu obserwujemy w Polsce ogromny wzrost popularności Facebooka, który intensywnie odbiera “rynek” odchodzącej powoli w niepamięć (przynajmniej moją) Naszej-Klasie. Dla osób, które prowadzą blogi jest to bardzo dobre miejsce do umieszczania informacji o nowych blogach. Chcąc dotrzeć do coraz to większej ilości czytelników należy szukać wielu różnych kanałów dystrybucji. Agregatory blogów takie jak .NET Blogs PL lub Dotnetomaniak, czy też ciekawa inicjatywa, którą zaproponował Fones, a mianowicie wyszukiwarka szukajo.net, to świetne miejsce, aby poszerzyć grono odbiorców.

Facebook jako platforma daje też ciekawe możliwości. Należy do nich między innymi znany wszystkim przycisk “Lubię to”. Wiele osób oprócz tego, że go znają, to również umieszczają go na swoich stronach. Ciekawe jednak ile osób zdaje sobie sprawę z tego, że facebook oferuje do tego przycisku również statystyki.

Zacznijmy jednak od początku, czyli od założenia aplikacji na facebook. W tym celu udajemy się na stronę http://www.facebook.com/developers/ na której podajemy swoją domenę i rejestrujemy nową aplikację. W zamian otrzymujemy szereg informacji, z których bardzo ważną jest “Identyfikator aplikacji”.  Posłuży nam on jako parametr do skryptu i metadanych. Teraz przystępujemy do modyfikacji strony:

1. Do znacznika html dodajemy

1
xmlns:fb="<a href="http://www.facebook.com/2008/fbml">http://www.facebook.com/2008/fbml</a>"

2. W sekcji head dodajemy

1
<meta name="fb:app_id" content="id_aplikacji"/>

3. W kodzie strony dodajemy fragment odpowiedzialny za załadowanie skryptów facebooka

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
<div id="fb-root"></div>
<script>
    window.fbAsyncInit = function() {
        FB.init({ appId: '127737573958912', status: true, cookie: true,
            xfbml: true
        });
    };
    (function() {
        var e = document.createElement('script'); e.async = true;
        e.src = document.location.protocol + '//connect.facebook.net/pl_PL/all.js';
        document.getElementById('fb-root').appendChild(e);
    } ());
</script>

4. Teraz w dowolnym miejscu umieszczamy nasz przycisk.

1
<fb:like href="adres" layout="button_count" width="40" show_faces="false" ></fb:like>

W związku z faktem, że korzystam z platformy WordPress zamiast adresu wystarczy, że wpiszę

1
<?php the_permalink() ?>

Możemy również odpowiednio modyfikować parametry przycisku – szczegóły znajdują sie na stronie naszej aplikacji, gdzie również jest dostępny kod odpowiednich elementów strony.

Bliższe spojrzenie
Wypadałoby jednak dowiedzieć się kto i kiedy “lubi” lub udostępnia na swojej tablicy adres do naszej strony. W tym celu wystarczy udać się na http://www.facebook.com/insights, gdzie mamy dostęp do tych informacji. Do dyspozycji mamy wykresy ilościowe jak i “jakościowe” jeżeli tam można to nazwać. Chodzi tu o profil naszych czytelników. Informacje te nie są bardzo szczegółowe, jednakże dają pewien pogląd i orientację :) Daje to mam dodatkowe źródło wiedzy na temat naszych czytelników i ich preferencji, co moim zdaniem jest bardzo przydante gdy chcemy dotrzeć do coraz to większej ilości czytelników.