Problem 260 znaków

Przy okazji robienia projektu na potrzeby artykułu okazało się, ze Visual Studio przy buildowaniu wyników mojej pracy zwróciło błąd:

Could not write lines to file “……”. The specified path, file name, or both are too long. The fully qualified file name must be less than 260 characters, and the directory name must be less than 248 characters.

Z racji na fakt, że było to związane z pracą przy projekcie dla Windows Phone pierwszym co przyszło mi do głowy to fakt, że być może emulator nie jest w stanie poradzić sobie z tak długimi ścieżkami do plików. W związku z tym szybki test wla standardowego projektu i … wynik ten sam.

Okazuje się, że dotarłem do granicy, której wcześniej nie zdażyło mi się osiągnąć. Próbowałem sobie przypomnieć, czy być może spotkałem się z takim błędem wcześniej, lecz nic nie przychodziło mi do głowy. Pomimo tworzenia projektów w katalogu X:\Work\ okazało się, że moje nieustanne ich porządkowanie (względem rodzaju technologii, przeznaczenia, przydatności itp) przerosło możliwości systemu i Visual Studio – głównym winowajcą jest tu system, którego ograniczenia co do długości ścieżek są opisane tutaj.

Wniosek

Nałogowe porządkowanie katalogów i plików może doprowadzić do problemu zbytniej normalizacji, który jak w przypadku baz danych prowadzi do ponownej i zamierzonej denormalizacji.