Czasem emulator Windows Phone podczas uruchomienia potrafi wygenerować błąd o treści The saved-state file (tu ścieżka do pliku) is corrupt. Plese delete the corupted saved state file and then retry.

Błąd ten jest spowodowany jak sama jego treść mówi tym, że plik stanu emulatora został uszkodzony. Uszkodzenie to wynika z faktu błędnego zamknięcia emulatora, lub błędów komunikacji Visual Studio z emulatorem. Rozwiązanie problemu jest również podane w treści komunikatu – należy usunąć plik (a najlepiej wszystkie pliki), które znajdują się w katalogu podanym w nawiasie (czyli C:\ProgramData\Microsoft\XDE\) – trzeba również pamiętać, że domyślnie katalog ProgramData jest ukryty…

Oprócz tego, dość oczywistego, rozwiązania warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy, a właściwie ją wyjaśnić. Komunikat mówi o zapisanym pliku stanu emulatora… Tu zapala się lampka – super! emulator WP7 tak jak i Windows Mobile ma zapis stanu… NIE. Stan o którym mowa w komunikacie jest to zapis chwili, w której system jest częściowo załadowany do emulatora, co pozwala na szybsze jego wczytanie do pamięci. Mechanizm ten można porównać do zahibernowania świeżo zainstalowanego i uruchomionego systemu na komputerze. Po usunięciu plików stanu widać to wyraźnie w komunikacie o pełnym uruchomieniu systemu.

 

Dla sprostowania dodam jeszcze, że komunikat ten pojawia się pomimo istnienia pliku ze stanem emulatora. Nie mniej jednak proces uruchamiania jest szybszy niż bez niego :)