W związku z premierą telefonu Nokia Lumia 610 na Mobile World Congress na stronach Microsoft Download pojawiła się wersja Windows Phone SDK 7.1.1 CTP. Wychodząc na przeciw rynkowi urządzeń mobilnych system Windows Phone szerzej zagości wśród urządzeń ze “słabszymi” parametrami (tańsze procesory i 256MB RAM). Aby zapewnić, że aplikacje będą przygotowane do płynnego działania również na takich urządzeniach nowe API udostępnia dostatkowe funkcjonalności. Od razu zaznaczę, że system jest na tyle zoptymalizowany, że nie ma tu najmniejszych problemów z wydajnością.

Do nowych funkcjonalności należą:

Dwa obrazy emulatora – tym razem przy testowaniu aplikacji mamy do dyspozycji emulator z pamięcią 512MB RAM (domyślny) oraz z 256MB RAM. Opcje te widać na liście wyboru emulatora:

 

 

 

Nowe API

Gdy chcemy rozpoznać na jakim urządzeniu pracujemy wystarczy wykorzystać poniższy kawałek kodu:

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
try
{
	Int64 result = (Int64)DeviceExtendedProperties.GetValue("ApplicationWorkingSetLimit");
	if (result < 94371840L)
		// IsLowMemDevice = true;
	else
	{
		// IsLowMemDevice = false;
	}
}
catch (ArgumentOutOfRangeException)
{
	// Windows Phone OS update not installed, which indicates a 512-MB device. 
}

Warunek ten jest związany z faktem, że przy standardowej konfiguracji urządzenia działająca w tym momencie aplikacja ma do dyspozycji maksymalnie 90MB pamięci RAM. W przypadku urządzeń wyposażonych tylko w 256MB pamięci operacyjnej takie zużycie zagrażałoby stabilności pozostałych mechanizmów platformy. Warto już teraz zadbać o to, by nowi odbiory byli w stanie korzystać z naszych aplikacji i w razie konieczności np ograniczyć taktowanie zegara gry lub wykorzystywać mniej zasobochłonne operacje.

Więcej szczegółów na stronach MSDN.