Dziś krótka historyjka związana z XNA, Windows Phone i Windows 8. Dawno nie zaglądałem do swoich starych projektów na Windows Phone opartych o XNA (lub Silverligh i XNA) – w międzyczasie przesiadłem się też na Windows 8. Okazuje się, że instalacja Windows Phone SDK na Windows 8 kończy się błędem XNA – niestety nie można go poprawnie zainstalować, przez co duża liczba projektów zwyczajnie nie może być uaktualniona.

Co z tym fantem zrobić?

Okazało się, że na Microsoft Answers można znaleźć rozwiązanie tego problemu – mimo, że oznaczone jako problem z Windows 8 CP. Samo rozwiązanie okazuje się nie tylko proste, ale i zaskakujące swoim brakiem ścisłego powiązania z SDK :) Najpierw trzeba zainstalować klienta Games for Windows, a później ponownie zainstalować / naprawić instalację SDK. Tak też uczyniłem i ponownie mogę cieszyć się projektami wykorzystującymi XNA :) Dla pewności przeinstalowałem też update 7.1.1 – jak naprawiać to naprawiać :)

Problemu tego nie będzie oczywiście gdy światło dzienne ujrzy wersja finalna Windows Phone 8 SDK, ale to zupełnie inna historia…