Windows Phone 8, z racji na fakt wykorzystywania tego samego jądra systemu co w przypadku Windows 8, jest natywnie wspierany przez ten system. Po podłączeniu telefonu do komputera w ciągu sekundy / dwóch pojawia się znany popup z pytaniem co chesz zrobić z urządzeniem, które się właśnie pojawiło. Jedną z opcji jest pobranie dodatkowego oprogramowania (nieporównywanie lżejszego niż znany do tej pory Zune), który w ciągu kolejnych 5-10 sekund jest pobierany i instalowany.

 

Jest tu możliwość szybkiego zarządzania zdjęciami, muzyką i filmami znajdującymi się na telefonie.

Myląca może być opcja “W sklepie” – nie pozwala ona zainstalować aplikacji bezpośrednio przez tą aplikację, a jedynie uruchamia przeglądarkę internetową z podglądem aplikacji. Owszem – tam można po zalogowaniu zainstalować aplikację na telefonie (zostanie do niego wysłana stosowna wiadomość i telefon automatycznie pobierze i zainstaluje aplikację jeżeli będzie to możliwe), ale to nie to samo co było kiedyś w Zune :)

Poza opisanym powyżej oprogramowaniem dodatkowym telefon jest też natywnie zintegrowany z komputerem. Jest on dostępny jako dodatkowe urządzenie po otworzeniu okna “Mój Komputer”!

W ten sposób mamy bezpośredni dostęp do wybranych zasobów znajdujących się na urządzeniu. Należą do nich Dokumenty, Dzwonki, Muzyka, Video oraz Zdjęcia.