Wielkimi krokami zbliża się koniec roku 2010, zatem trzeba by go z tej okazji podsumować… Chciałem podzielić ten post na dwie części – praca i po pracy, ale na dobrą sprawę, to w pracy nie dużo się zmieniło – pracuję w toruńskim oddziale QXL. Inne jest tylko miejsce, gdyż jakiś czas temu zmieniliśmy siedzibę na większą. Podobnie jak poprzednio siedzę w bardzo fajnym pokoju, z dużą ilością światła (czasem trochę zbyt dużą, bo mamy bardzo pokaźne okno 😛 ), zatem przeprowadzkę uznaję za sukces :)

Dużo więcej zmian można zaobserwować w działalności poza pracą. Zacznijmy od samego początku.

W tym roku postanowiłem zmigrować bloga na nową domenę i własny hosting. Plusem jest na pewno większa kontrola niż w stosunku do live.spaces.com, które niedługo przestaną funkcjonować. Opublikowałem w sumie 60 posów – całkiem nieźle moim zdaniem. Tematyka różna, choć najwięcej poświęconych było Windows Communication Foundation. Od momentu uruchomienia statystyk (2010-10-11) mam ponad 3000 odsłon. Dziękuję wszystkim odwiedzającym i mam nadzieję, że będziecie odwiedzać mnie jeszcze częściej.

W tym roku w ramach TGD.NET poprowadziłem trzy prezentacje. O zwinnych metodykach (SCRUM), o wzorcu Service Oriented Architecture (SOA + .NET = WCF) oraz awaryjna prezentacja o Windows Phone7. Dlaczego awaryjna? Z powodu nagłych i obfitych opadów śniegu na początku grudnia jeden z prelegentów nie mógł do nas dotrzeć. Szybka ankieta z jednym pytaniem: “Chcecie posłuchać o WP7?” – na sali las rąk :)
W maju wspólnymi siłami zorganizowaliśmy Visual Studio 2010 Community Launch zakończone sukcesem dzięki wytężonej pracy całego zespołu. Po drodze zostałem zaproszony na Toruński Dzień Informatyka z prezentacją o Silverligth, a Artur Boryczko zaproponował poprowadzenie sesji na IT Academic Day na PJWSTK, gdzie postanowiłem podjąć tematykę SOA i WCF.

Największym jednak osiągnięciem w dziedzinie prowadzenia prezentacji był mój udział, a w rezultacie wygrana w konkursie Speaker Idol odbywającym się w ramach Microsoft Technology Summit.

W tym roku przysiadłem też trochę do projektów, które możecie znaleźć na dedykowanej stronie mojego bloga. Przygotowałem ShipBattleChallenge, MassMail oraz Windows Phone 7 Accelerometer Emulator,  który to spotkał się z dużym zainteresowaniem wśród deweloperów WP7.

Zaktywizowałem się również jeżeli chodzi o pisanie. Od września przygotowuję cykl artykułów poświęcony Windows Communication Foundation, który możecie znaleźć na portalu codeguru.pl. Ich aktualna lista znajduje się na stronie Artykuły i publikacje. Na dzień dzisiejszy artykuły te mają sporo ponad 10000 odsłon!

Idąc krok dalej postanowiłem również spróbować swoich sił na CodeProject.com opisując wymieniony wyżej emulator akcelerometru, który w ciągu dwóch tygodni odwiedziło prawie 4000 czytelników.

Jak widać trochę się działo, i mam nadzieję, że będzie się dziać również w 2011 roku: w planach webcasty, organizacja konferencji, prelekcje (w tym MTS oraz Silesian CodeCamp), artykuły, książka(i).

Jednocześnie z tego miejsca chciałbym złożyć wam życzenia na nadchodzący rok:

Aby każda chwila przy ekranie monitora była związana z pasją tworzenia i zdobywania wiedzy, a przede wszystkim dobrą zabawą, która z tego płynie. Żeby codziennie móc do siebie powiedzieć – jestem zadowolona/zadowolony z dzisiejszego dnia.